23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lądku-Zdroju

WODY LECZNICZE LĄDKA-ZDROJU

Lądek-Zdrój, jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, słynie z bogatych zasobów wód mineralnych, które są wykorzystywane w leczeniu różnych schorzeń. Wody te mają unikalne właściwości lecznicze, które przyciągają kuracjuszy od wieków.  Źródła mineralne to wody siarkowo – fluorkowe. Wody te przedłużają młodość, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, wypłukują metale ciężkie i przyśpieszają zrastanie się kości. "Kuracje Pitne" wspomagają trawienie, poprawiają funkcje nerek i wątroby.

ŹródłoŹródło “Św. Jerzy"

Znajduje się w budynku zakładu “Stary Jerzy”, obejmuje osiem wpływów znajdujących się w rowie o długości 3,8 metra, szerokości do 2,5 metra i głębokości do 2 metrów poniżej podłogi basenu. Temperatura wody wynosi 38,3 stopni Celsjusza, a wydajność źródła do 250 litrów/min. Charakterystyka wody: 0,02% woda słabozmineralizowana hipotermalna, fluorkowa, siarczkowa, radoczynna.

ŻródłoŹródło “Wojciech”

Znajduje się w centrum zakładu przyrodoleczniczego “Wojciech”, woda wypływa do studni wykutej w skale do głębokości 2 metrów, częściowo wymurowanej cegłami, a częściowo wycementowanej. Temperatura wody wynosi 29,6 stopni Celsjusza, a wydajność źródła do 75 litrów/min. Charakterystyka wody: 0,02% woda słabozmineralizowana hipotermalna, fluorkowa, siarczkowa, radoczynna.

ŹródłoŹródło “Marii Curie-Skłodowskiej”
Założone jest po południowo-wschodniej stronie zakładu “Wojciech”. Temperatura wody wynosi 24,5 stopni Celsjusza, a wydajność źródła do 50 litrów/min. Charakterystyka wody: 0,02% woda słabozmineralizowana hipotermalna, fluorkowa, radoczynna.

ŹródłoŹródło “Chrobry”

Położone w pobliżu “Wojciecha”, na dnie studni o głębokości prawie 9 metrów i wyłożonej płytami piaskowca. W 1936 roku wykonano dzisiejszy wypływ w parku, którym wypływa mała ilość wody, reszta poprzez położony obok zbiornik płynie do basenu i pijalni. Temperatura wody wynosi 26,7 stopni Celsjusza, a wydajność źródła do 20 litrów/min. Charakterystyka wody: 0,02% woda słabozmineralizowana hipotermalna, fluorkowa, siarczkowa, radoczynna.

ŹródłoŹródło “Dąbrówka”

Znajduje się w pobliżu kaplicy zdrojowej, wypływa w studni o głębokości 3 metrów i średnicy od 1 metra w części górnej do 1,35 metra na dnie. Temperatura wody wynosi 19,7 stopni Celsjusza, a wydajność źródła do 16,5 litrów/min. Charakterystyka wody: 0,02% woda słabozmineralizowana hipotermalna, fluorkowa, siarczkowa, radoczynna.

ŹródłoŹródło “Stare”
Wypływa u podnóża skarpy przy placu M. Skłodowskiej-Curie. Temperatura wody wynosi 17,5 stopni Celsjusza, a wydajność źródła do 17 litrów/min. Charakterystyka wody: 0,02% woda słabozmineralizowana hipotermalna, fluorkowa, siarczkowa, radoczynna.

ŹródłoŹródło “Zdzisław” (odwiert “L-2”)
Odkryte w wyniku prac wiertniczych prowadzonych w latach 1972-73. Temperatura wody wynosi 43,9 stopni Celsjusza, a wydajność źródła do 265 litrów/min. Charakterystyka wody: 0,02% woda słabozmineralizowana hipotermalna, fluorkowa, siarczkowa, radoczynna.

Poszczególne źródła różnią się od siebie zawartością chemiczną wody. Wody lecznicze Lądka-Zdroju mają bogaty skład mineralny, co czyni je skutecznym narzędziem w leczeniu wielu schorzeń. Kuracjusze mogą korzystać z kąpieli, inhalacji oraz kuracji pitnych, ciesząc się jednocześnie pięknem i historią tego wspaniałego uzdrowiska.